Share with:


Elon Musk,pronari I Tesles,I ka treguar gjithe botes se makinat elektrike performojne me mire se disa makina sportive.Ne kete video,do te shikoni nje gare dragu midis Lamborghini Huracan dhe Tesla model S P85D.Ky model I Tesles,ka nje fuqi prej 691 kuajsh dhe 687 lb-ft torque.Fuqia eshte e gjitha elektrike dhe shperndahet tek te katerta gomat me nje torque constant.Ne anen tjeter Huracan,ka nje fuqi motorrike me te vogel se Tesla,me “vetem” 602 HP dhe te katerta gomat aktive,duket sikur Lamborghini eshte ne dis avantazh.Pas disa garave duket qarte se makinat elektrike jane ato qe kane dis avantazh ne top speed,pra ne hapjen e tyre dhe ne shpejtesin maksimale.Edhe pse Tesla ka nje start paksa me te shpejte,Huracan thjesht zhduket pas startit.Pavarsisht differences ne kuaj fuqi,Lamborghini e le shume pas Teslen,duke I treguar dhe nje here piken e dobet te makinave elektrike.

Share with:


protire