Share with:


Lightning u prezntua nga Ford në 1993 deri në 2004 sic mund ta shihni dhe në foto. Për Ford, Lightning ishte një version tepër sportiv, Hot-rod i modelit F150 ku mbizotronte performanca në drag e gjithashtu në kthesa.
Nga një prej gazetarëve tek Car and Drive kemi mësuar se ksaj rradhe Lightning do të vij komplet elektrik.
Disa vite më pare Car and Drive tha se nga Ford pritet rrikthimi I F150 Lightning e më pas Ford në një event tha se do ketë një version F150 EV dhe jo shumë kohë më parë është then se do jetë F150 më I shpejtë e më I fuqishëm që ka dal nga fabrika e Ford.
Ford tashmë e ka bër tradite rikthimin e modeleve të rëndësishme që kanë qënë në të shkuarën si Mustang Mach 1 I cili doli disa muaj më parë për vitin 2021, e gjithashtu duke futur dhe mustang elektrik me emrin Mach-E. Të mos harrojmë Bronco dhe Bronco Sport. Sa I përket Lightning është rikthyer për një model elektrik F150.
Sot F150 më I fuqishëm është Raptor me motor 3.5 V6 ku prodhon 450hp. Raptori I ri pritet të ketë akoma më shumë fuqi e duke ardhur dhe me versionin V8 ku do të quhet Raptor R. Mendohet se motori do të merret nga Shelby GT500 por do të jetë detune dhe do të ketë kalibrim tjeter për tju përshtatur ktij pickup truck.
Nëse Raptor I ri do ketë +670hp athere Lightning do të jetë akoma më I fuqishëm mbase afro 1000hp.
Lightning pritet të filloj prodhimin në mes të 2022.

Share with:


protire