Share with:


Kur sapo ke marre patenten, zakonisht zgjedhjet me normale dhe te zakonshme jane makinat e vogla hatchback, si psh Ford Fiesta, Volkswagen Polo, Renault Clio, Fiat Punto etj.

Te gjitha keto makina, pervec modeleve te tyre me motorre te vegjel dhe kryesisht ekonomik, kane edhe modelet e tyre sportive me te fuqishme te cilat jane goxha te preferueshme nga entuziastet e makinave dhe te rinjte, kryesisht jashte Shqiperise.
Por per disa kjo nuk eshte e mjaftueshme.
Ford Fiesta ne fjale, nga fabrika del me 182 dhe 200 kuaj fuqi. Por me modifikimet e bera motorri 1.6 Ecoboost turbo arrin te prodhoje 300 kuaj fuqi ne rrota dhe rreth 340 kuaj fuqi ne motorr. Por duke llogaritur qe pesha e kesaj makina eshte rreth 1.25 ton se bashku me 2 persona ne te, kjo makine eshte me te vertete e fuqishme dhe jo aq e zakonshme!
Per me shume, ndiqni videon ne vijim:

Share with:


protire