No apps configured. Please contact your administrator.
No apps configured. Please contact your administrator.
A password will be e-mailed to you.

Lilou Wadoux bëhet femra e parë që fiton garën WEC të FIA

Share with:


22 – vjecarja Lilou Wadoux bëhet vajza e parë që fiton garën WEC të FIA.

Ne kategorine e hipermakinave, gara e sotme e Kampionatit Botëror të Qëndrueshmërisë FIA në Spa-Francorchamps ishte një tjetër fitore dominuese për Toyota-n dhe GR010. Në GTE-Am, megjithatë, një piote 22-vjeçare bëri histori. Lilou Wadoux fitoi një kategori së bashku me shokët e skuadrës AF Corse, Luis Perez Companc dhe Alessio Rovera, duke u bërë gruaja e parë që fiton ndonjëherë një garë në çdo klasë në Kampionatin Botëror të Qëndrueshmërisë FIA.

Wadoux është në vitin e dytë te konkurrimit në kampionat. Ajo përfundoi e treta në kampionatin vendas francez Alpine A110 në 2021 përpara se të hidhej në LMP2 së bashku me legjendën e WRC Sebastian Ogier sezonin e kaluar. Ndërsa Wadoux dhe Ogier me kohë të pjesshme nuk siguruan një podium në atë sezon, Wadoux iu dha mundësia të drejtonte një Toyota GR010 në një test të ri të pilotimit pas sezonit dhe të bëhej gruaja e parë që drejtonte një makinë LMP1 në një ngjarje të sanksionuar në mbi një dekadë.

Fitorja është e para për çdo grua në FIA WEC, por gratë kanë qenë të suksesshme edhe në kampionate të tjera të nivelit të lartë të makinave sportive. Kjo është veçanërisht e vërtetë në Amerikë, ku Janet Guthrie fitoi Sebring në 1967 dhe 1970. Kohët e fundit, Christina Nielsen fitoi të dy kampionatet IMSA GTD 2016 dhe 2017 me një Ferrari. Katherine Legge, një fituese katër herë IMSA në të njëjtën kategori dhe një garuese aktuale me kohë të plotë për programin Gradient Racing Acura NSX, arriti vetëm katër pikë duke përsëritur të njëjtën arritje në 2018.

Share with:


protire