No apps configured. Please contact your administrator.

No apps configured. Please contact your administrator.

A password will be e-mailed to you.

5 akrobacitë më të çmendura të të gjitha kohërave

Share with:


Pasi makinat u bënë pjesë normale e jetës së përditshme, nuk u desh shumë kohë që njerëzit të fillonin të bënin gjëra të çmendura me to. Pilotët e apasionuar pas akrobacive, në veçanti, e shtynë makinën në një nivel krejtësisht të ri – duke shtyre limitet deri ne vdekje dhe që hyjnë në histori.

Këtu, ne do të shohim pesë nga akrobacitë më të çmendura të makinave të kryera ndonjëherë.

Kercimi 80 metra nga plazhi në kamion.

Në vitin 2009, piloti Travis Pastrana u zgjua dhe vendosi të thyente rekordin për distancën më të gjatë që dikush ka kërcyer në një makinë. Ne bashkepunim me Red Bull, Pastrana përdori një Subaru STI për të kërcyer nga rëra e Long Beach të LA në një kamion të ankoruar në det – një distancë prej 80 metrash. Në ulje, Pastrana kishte nje shpejtesi aq te madhe, sa duhej të kthehej anash dhe të përdorte pengesën në fund për të ndaluar. Por misioni i tij u krye, pasi kishte thyer rekordin e mëparshëm të kërcimit me një lartësi mahnitëse prej 30 metrash.

Kërcimi që theu rekordin botëror.

Megjithatë, rekordi i Pastranës nuk zgjati shumë. Në vitin 2011, Tanner Foust theu rekordin përsëri – duke e çuar makinën e tij në një distance të pabesueshme prej 101 metrash. Sponsorizuar nga Hot Wheels, Foust zbriti nga një rampë kolosale e bërë për t’u dukur si seti i famshëm i lojërave “Hot Wheels” – duke fituar vrull të mjaftueshëm për të thyer rekordin e Pastrana me një lartësi të pabesueshme prej 20 metrash.

360 Gradshi i Minit në Alpet Franceze.

Nuk është vetëm mjedisi alpin që e bën kaq mbresëlënës rrotullimin e pilotit francez Guerlain Chicher – është fakti që ai u bë piloti i parë i akrobacive që kryen një kercim të plotë 360° mbrapsh dhe e ul makinën në tokë me sukses. Duke drejtuar një Mini Countryman të modifikuar, Chicherit iu desh të godiste rampën në një kënd të saktë prej 37° për të marrë rrotullimin e duhur, gjë që e bëri, duke e rrotulluar makinën 360° në disa milisekonda.

Xhiroja e akrobacive në San Francisco.

Për ata që nuk kanë dëgjuar për Ken Block, ai është një nga pilotet më të famshëm në botë dhe ka kryer qindra akrobaci në të gjithë globin. Në vitin 2012, Block arriti të boshatisë rrugët e San Franciskos dhe të përdorë të gjithë qytetin si një shesh për akrobaci. Për njëzet minuta, Block kaloi nëpër pengesa dhe bëri kërcime masive nga rrugët e famshme kodrinore të qytetit – dhe të gjitha nga pas timonit të një Ford Fiesta, megjithëse një version shumë i modifikuar.

Akrobacite ne Casino Royale

Ashtu si me çdo film të Bond-it, Casino Royale është i mbushur me akrobaci të kryera nga pilotë të jetës reale. Edhe skena në të cilën 007 rrotullon Aston Martinin e tij është reale, duke e bërë atë një nga akrobacite më të mira të makinave të paraqitura ndonjëherë në një film. Për ta bërë makinën të rrotullohet në mënyrë kaq agresive, u instalua një piston pneumatik për të futur një shufër metalike në tokë – duke shkaktuar që makina të rrotullohet. Çuditërisht, pavarësisht masakrës së plotë që pason, në të vërtetë kishte një marifet brenda makinës kur ajo u rrotullua. Kur iu kërkua të komentonte përvojën, piloti thjesht tha: “Ishte një udhëtim mjaft i dhunshëm”

Share with: