Mansory Perfeksionon Fuqine dhe Luksin e Mercedes!

Mansory Perfeksionon Fuqine dhe Luksin e Mercedes!
Reader Rating 1 Vote

Share with:


Kur nuk te mjaftojne 577HP ke dy zgjidhje, ose te blesh makine te re ose te modifikosh makinen qe ke.

Kjo eshte pikerisht ajo qe kompania gjermane tunning e makinave Mansory ben. Ata jo vetem I shtuan fuqi makines,por perdoren gjithcka kishin per ta bere makine tipike Mansory, nje makina thuajse te re dhe ndryshe nga modeli origjinal. Kompanit tunning nga e gjith bota kan modifikuar makina shume vite me pare,kjo eshte dicka qe ne tashme jemi mesuar, por disa shkojne tek me ekstremet sic eshte dhe Mansory. Mercedes lancoi modelet e saj S63 dhe S65,per te shkaterruar kompetitoret e saj ne luften e luksit me performance te madhe.S63 kishte nje motor 5500cc bi-turbo V8,e cila prodhonte 577HP dhe 664 lb-ft torque.Makina shkonte nga 0-100 ne 3.8 sekonda,kjo shpejtesi arrihet dhe fale rrotave te makines te cilat jane te katerta aktive.S65 ne krahasim me S63 kishte nje motor me te madh V12 bi-turbo,I cili prodhonte 621HP dhe 737 lb-ft torque.Pikerisht kur mendon se Mercedes e shkatrroi konkurenen e saj ne fuqi dhe luks,del kompania Mansory e cila jo vetem qe shton me shume fuqi,por i shton dhe me shume luks makines.Lajmi I vertet eshte fuqia qe Mansory I shton makines.Mansory ka nxjerr ne treg dy “M”kit.”Te cmenduren”dhe “Me te cmenduren”.M800 i cili eshte kit-I me I ngadalte nga te dy,prodhon 789HP dhe 885 lb-ft torque,kjo eshte me shume se sa S65 V12 twin-turbo.Gjith kjo fuqi dhe torque I shtuar,e ben katerdyershin 2000kg te Mercedes ti arrij 0-100 per 3.6 sekonda,e cila eshte e njejte me Nissan Skyline GTR R35 I prodhuar ne vitin 2007.Mansory gjithashtu mendoi se do te ishte nje ide e kendshme te nxirrte dhe kit-in M1000,I cili e con fuqin e makines ne 986HP dhe 1032 lb-ft torque.Nuk duhen vetem turbo te medha per te arritur kete lloj fuqie,pasi Mansory modifikoi motorrin V8 I cili permban pistona te rinj,me unaze pak me te madhe,nje bosht me gunga me te forte,turbo me te medha si dhe nje ridizajnim marmitash.0-100 paketa M1000 I kap per 3.2 sekonda,e cila rivalizon shumicen e super makinave sot ne treg.Shpejtesia maksimale tek te dyja makinat eshte e limituar ne menyre elektronike ne 300KM/H.Pjesa e jashtme e makines gjitashtu mori disa ndryshme te dukshme.Parakolpi ka marre nje dizajn tjeter dhe disa pjese aerodinamike dhe drita LED,kofano te re,pjese te reja anesore si dhe disa pjese prej fibre karboni si bishti I makines,pasqyrat anesore,pjesen e poshtme te parakolpit si dhe nje pjese te mbrapa kolpit.Disqe te reja masive 22 inch me goma Vredestein jane instaluar per te komplimentuar pamjen.Interiori gjithashtu eshte ndryshuar paksa,ku perfshihet nje dizajn I ri I timonit,pedale alumini,tapete te reja lekure dhe pjesa e poshtme e dyerve eshte e ndricuar duke nxjerr ne pah emrin Mansory.Mansory gjithashtu ka then se klientet mund te kerkojne qe disa pjese speciale ti shtohen makines,por me shume mundsi edhe cmimi I saj do te shtohet.

Share with:


protire